Kto powinien regularnie jeść miody?

Niezwykłe wartości miodów oraz ich dobry wpływ na system człowieka popularne są na całym globie. Niestety, na rynku pojawia się jeszcze więcej artykułów, jakie miód mają tylko w nazwie, natomiast w prawdzie są treściami tworzonymi na podstawie cukru, zawierającymi chemiczne dodatki. Należałoby pamiętać, iż wartości wzmacniające wytrzymałość systemu mają tylko miody źródła naturalnego. Do tejże kategorii bez wątpienia kwalifikuje się miód wychodzący z Nowej Zelandii. Należałoby zatem poznać miód manuka (https://www.bee.pl/9172-miod-manuka) oraz jego wyjątkowe wartości.

Czym jest miód manuka?

Miód manuka to wynikająca z Nowej Zelandii odmiana miodu, jaki występuje z nektaru z krzewów manuka, zarastających najczystsze zakresy tego kraju. Krzew tenże jest wiecznie zieloną rośliną, należącą do grupy dwuliściennych. Posiada zielone szorstkie liście o długości od 7 do 20 milimetrów oraz niewielkie, drobne, białe kwiaty, jakie są źródłem miodnego nektaru. Kwitnie od listopada do stycznia, poprzez około czterech tygodni. Miód z tychże kwiatów prezentuje się trochę gorzkim, mineralnym smakiem.

Jest antybakteryjny

Coś, co właściwie odróżnia miód manuka od tradycyjnego miodu, to jego doskonałe wartości antybakteryjne. W szczególności miód manuka jest bogaty w związki takie jak metyloglioksal (połączony z wartościami przeciwbakteryjnymi). Z tego względu może ewentualnie pomóc zabezpieczać przed zachorowaniem, zwalczając wszystkie złe zarazki, jakie dostają się do twojego ciała. Miód manuka okazał się przywódcą pośród miodów pod względem aktywności przeciwbakteryjnej bez nadtlenku.

Miód manuka – wartości zdrowotne


Podstawowymi elementami miodu manuka jest nadtlenek wodoru i glukozooksydaza. Prócz tego nektar z manuki ma bardzo dużą ilość, zwykle będącego w miodach związku, odpowiedzialnego za mechanizmy antybakteryjne o nazwie metyloglioksal. Jego stężenie w miodach manuka jest choćby kilkaset razy większe aniżeli w wypadku pozostałych miodów (od 100mg/kg do 1000mg/kg). Europejski miód, także lubiany w lecznictwie, ma zwykle prawie 3,1mg/kg.

Wartości miodu manuka były regularnie badane. Okazuje się, iż efektywnie ogranicza namnażanie się pewnych drobnoustrojów (np. grypy lub ospy wietrznej), natomiast choćby bakterii (przede wszystkim pałeczek jelitowych oraz pałeczek okrężnicy, gronkowca i Helicobacter pylori). Funkcjonuje także przeciwzapalnie oraz wspiera wytrzymałość – minimalizuje zagrożenie przeziębień oraz pozostałych chorób dróg oddechowych. Redukuje też ból gardła oraz uciążliwy kaszel. Miód manuka zwany jest także naturalnym probiotykiem. Ma pozytywny wpływ na układ pokarmowy oraz trawienny.